jaja w gastronomi wymagania Sanepidu

Jaja w gastronomii – czyli jak prawidłowo używać jajek i jakie jajka wybierać? Wymagania Sanepidu.

Tematy na blogu
Kreator dokumentacji online

Dużo gastronomii do swoich potraw stosuje i używa jaja. Jaja w gastronomii są powszechnie używane w restauracjach, cateringach, barach bistro (np. w opcji śniadaniowej) i wielu innych

Dlaczego jaja potrzebują szczególnej uwagi i często skupiamy się na nich i ich obróbce bardziej niż na innych produktach?

Jaja mogą być nosicielem pałeczek Salmonelli. Pałeczki Salmonelli mogą wystąpić zarówno w środku jaja ale i na jego skorupce. A Salmonella stanowi zagrożenie dla zdrowia naszego klienta. Wiadomo, że jeśli nasz klient zatruje się w naszej gastronomii to nic dobrego dla Nas nie wróży. Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na obróbkę jaja. Ponieważ prawidłowe postępowanie z jajami może znacznie zmniejszyć ryzyko zatrucia Salmonellą przez naszych klientów po spożyciu potraw.

Jakie jaja w gastronomii mogę używać?

Możemy wybrać parę opcji:
Nienaświetlone jaja – musimy poddać je sterylizacji i dezynfekcji u nas w lokalu
Jaja naświetlone – takie jaja mają informację o tym, że zostały naświetlone, jednak pamiętajcie o tym, żeby kartkę, którą dostaniemy od firmy od której zamawiamy jaja zachować.
Jaja pasteryzowane (płynne) – powstają podczas procesu pasteryzacji. Często używany są przy produkcjach na skalę masową (ciastach, ciastkach, pączkach). Jaja te nie różnią się pod względem smakowym od zwykłych jaj. Proces pasteryzacji przeprowadzany jest w na tyle niskiej temperaturze, że nie ma co bać się o niższą wartość odżywczą jajek (witaminy, inne składniki odżywcze) a za razem są one bezpieczne ponieważ usuwane są z nich drobnoustroje (np. Salmonella)
Jaja w proszku

Dezynfekcja jaj a Sanepid?

Jaja należy poddać dezynfekcji termicznej (sparzanie) lub naświetlaniu (za pomocą naświetlarek zwanymi również wyparzarkami bądź sterylizatorami. Czas naświetlania według wskazań urządzenia) jeśli jednak naświetlarki nie posiadamy kupujmy jaja naświetlone. Naświetlanie niszczy bakterię Salmonelli w środku i na zewnątrz jaja. Pamiętajcie, że nie zawsze sparzenie wystarczy, bo zabija ono tylko bakterię na skorupce. Do wyparzania potrzebujemy gorącej wody (może być z czajnika) i garnka gdzie jaja zalejemy wrzącą wodą, po ich naświetlaniu.

Dlatego najbezpieczniej będzie stosowanie sparzania, naświetlania i gotowania/pieczenia razem. Wszystkiego co zmniejsza ryzyko wystąpienia pałeczek Salmonelli w potrawie.

Wysoka temperatura i mycie jaj zmniejsza ryzyko zakażenia Salmonellą (większość pałeczek znajduje się na skorupce). Gotowanie jaja nawet na miękko to i tak traktowanie go wysoką temperaturą. Temperatura ok. 60-65oC niszczy Salmonellę. Chodzi o temperaturę na skorupce. Więc kiedy wrzucasz jaja do wody odczekaj chwilę do wyrównania temperatury (zwłaszcza kiedy jaja są z lodówki).

Jaja nienaświetlone należy poddać obróbce najlepiej w osobnym pomieszczeniu (może być jedno i to samo do warzyw i owoców) – pomieszczenie powinno posiadać: zlew, chłodnie/lodówkę, naświetlacz do jaj, miejsce do wyparzania. Jaja po obróbce wstępnej można dopiero przenieść do kuchni (obróbka czysta). Jeśli jaja nie będą od razu wykorzystywane należy włożyć je do lodówki (tutaj również trzeba oddzielić je od innych produktów – zwłaszcza tych już gotowych i przygotowanych do wydania).

Dezynfekcja jaj HACCP

To jak postępujemy z jajami trzeba dokładnie opisać w naszej dokumentacji Dobrych Praktyk Produkcyjnych i Higienicznych (GMP i GHP) oraz księdze HACCP. Jeśli chcesz stworzymy takie dokumenty dla Ciebie. Powinno się w niej znaleźć czy jaja w gastronomii, które kupujemy sterylizujemy lub naświetlamy sami czy też kupujemy je naświetlone. Kiedy i gdzie je myjemy oraz jakiej obróbce ulegają w naszej gastronomii.

Jaja a alergeny

Jaja znajdują się na liście składników alergennych w żywności (o tym jakie składniki alergenne występują w żywności piszemy tutaj). Są osoby na nie uczulone, które po ich spożyciu różnie reagują. Dlatego pamiętajcie o sporządzeniu listy alergenów (jak to zrobić, piszemy tutaj). Jest to bardzo ważne z punktu widzenia klienta i obowiązkowe z punktu widzenia Sanepidu.

Jak przechowywać jaja w gastronomii?

Jaja najlepiej trzymać w lodówce, oddzielone od innej żywności, nigdy nie trzymajcie ich z potrawami już gotowymi (np. w cateringu). Jaja nienaświetlone należy umieścić w pomieszczeniu do obróbki warzyw, owoców i jaj (pomieszczeniu brudnym – nigdy czystym!). Czasami sugerujecie się, że jaja stoją na półkach w sklepie i sami je umieszczacie na regałach. Ale po pierwsze nie kupujcie takich jajek, po drugie trzymajcie je w lodówce. W okresie wiosennym i letnim coraz więcej osób choruje na Salmonellę. Najlepsza temperatura od 2-5oC.

Podsumowując, obróbka jaj wymagania

  1. Jaja musimy poddać naświetleniu lub sterylizacji – najlepiej posiadać osobne pomieszczenie lub wydzielić miejsce w przygotowalni warzyw i owoców – wtedy będzie to przygotowalnia warzyw, owoców i jaja ?
  2. Jaja myjemy – zawsze!
  3. Wysoka temperatura zmniejsza ryzyko zakażenie Salmonellą.
  4. Zamawiaj jaja u sprawdzonych dostawców.
  5. Kiedy używasz jaj w gastronomii używaj takich bez żadnych pęknięć! Nie wiadomo ile jajko miało pękniętą skorupkę i co się w nim urodziło.
  6. Myj ręce po każdym dotknięciu jaja (czy surowego mięsa)
  7. Przechowuj jaja w lodówce
  8. Jaja w lodówce powinny być trzymane osobno i nie powinny mieć kontaktu z innymi produktami zwłaszcza mięsem.
  9. Wybieraj jaja mniejsze – w dużych jaja częściej jest cieńsza skorupka czyli pałeczki Salmonelli szybciej mogą dostać się do środka jaja.
Jaja w gastronomii
Jaja w gastronomii

Niestety nic nie daje nam pewności 100%, że salmonellą się nie zakazimy, ale rzeczy które opisujemy na pewno zmniejszają taką szansę na wystąpienie pałeczek Salmonelli. Dlatego ich stosowanie jest ważne.

Komentarze

  • Agnieszka

    Mam decyzję Sanepidu na produkcję i sprzedaż z półproduktów oraz warzyw i owoców niekorzennych.
    Czy mogę używać naświetlonych jaj?

    Odpowiedz
    • wspomagamy

      Dzień dobry,
      wszystko zależy czy miejsce pracy jest przystosowane. Półprodukt to również jaja naświetlane – ale i tak trzeba wziąć pod uwagę układ funkcjonalny miejsca pracy.

      Odpowiedz
  • Klaudia

    Czy jajka naswietlane można jakos kupić przez internet? Nie mam nigdzie Selgrosa a Makro jest tylko dla DG, a chce prowadzić nierejestrowana na początek.

    Odpowiedz
    • wspomagamy

      Dzień dobry,
      można poszukać również w lokalnych gospodarstwach rolnych. Niektóre sprzedają jaja naświetlane.

      Odpowiedz
  • Bogdan

    Jeżeli przeswietle jaja w magazynie z owocami i warzywami to gdzie mogę wybijać jaja na jajecznice?

    Odpowiedz
    • wspomagamy

      Dzień dobry,
      Jaja po obróbce wstępnej, wybija się w „czystym” miejscu – do obróbki półproduktów.

      Odpowiedz
  • Dorota

    Czy jaja po umyciu muszą być suche żeby włożyć do naswietlacza

    Odpowiedz
    • wspomagamy

      Dzień dobry,
      tak.

      Odpowiedz
  • Tomek

    Czy naświetlanie jaj mogę prowadzić w magazynie suchym, tylko tam mam ku temu miejsce

    Odpowiedz
    • wspomagamy

      Dzień dobry,
      to zależy od układu funkcjonalnego. Czasami jest to możliwe jeśli w sposób właściwy zadbamy o rozdzielenie wykonywanych procesów. Natomiast czasami miejsca jest na tyle mało, że istnieje ryzyko zanieczyszczenia żywności.

      Odpowiedz
  • Jędrek

    Nie ma jeszcze takiej dopuszczonej technologii naświetlania aby zabić bakterie wewnątrz jaj. Proszę nie wprowadzać w błąd. Tylko obróbka termiczna, czyli ugotowanie jaj na twardo może zabić występujące w nim bakterie. Jajko skażone salmonellą po pierwsze nie powinno znaleźć się w obiegu z tego też powodu przestrzegam przed kupowaniem jaj na przysłowiowym „chodniku”. A naświetlanie jaj jest o wiele mniej skuteczne niż wyparzanie. Udowodnione zresztą naukowo… Można poszukać wyników takich badań w necie.

    Odpowiedz
  • Marta

    Witam, czy do przechowywania jajek naświetlanych w przedszkolu potrzebuję specjalne pojemniki czy wystarczą wytłoczki od dostawcy?

    Odpowiedz
    • wspomagamy

      Dzień dobry,
      jaja są naświetlane przez dostawcę? Jeśli tak to mogą być przechowywane w jego wytłoczkach. Jeśli nie i Państwo je naświetlają to należy przełożyć je do czystych pojemników.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Magda

    Dziękuję za odpowiedź. Jednak jeśli będę kupowała jaja nienaswietlane, ponieważ będę to robić sama, to czy muszę kupować jaja od dostawcy z certyfikatem dokładnego pochodzenia, czy mogę je kupić sama w zwykłym sklepie?

    Odpowiedz
    • wspomagamy

      Dzień dobry,
      przy nienaświetlanych mogą być zwykłe ze sklepu. Trzeba je jednak dezynfekować u siebie w lokalu 🙂

      Odpowiedz
  • Magda

    Witam. Czy używane jaja w zakładzie gastronomicznym, jeśli będą naświetlane na miejscu, muszą być certyfikowane? Nie mogę ich kupić tak po prostu w sklepie? Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • wspomagamy

      Dzień dobry,
      tak trzeba mieć certyfikat naświetlania 🙂
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Bartek

    Witam, pracuję w firmie gastronomiczne w której wyrabiamy produkty garmażeryjne, posiadamy pomieszczenie naświetlania jaj, lecz kupujemy jaja już naświetlane poświadczone atestem czy jest konieczna jeszcze /naświetlanie/ sterylizacja przez nas czy wystarczy w razie kontroli sanepidu pokazać atest zakupionych jaj.

    Odpowiedz
    • wspomagamy

      Dzień dobry,
      jeśli jaja są już naświetlane nie ma potrzeby jeszcze raz ich dezynfekować, chyba, że Państwo chcą to również nie ma przeciwwskazań.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • pracownik

    Chciałem tylko dodać, że żadna dezynfekcja i naświetlanie nie zniszczy salmonelli występującej wewnątrz jajka. Jedyny sposób to wybić na gorąca patelnię lub ugotować. A najbezpieczniej kupować tylko z zakładów pakowania jaj będących pod nadzorem Weterynarii.

    Odpowiedz
  • wspomagamy

    Witam, a czy ma Pan rysunek rozkładu pomieszczeń? Jeśli tak można podesłać go na maila: biuro@wspomagamy.pl wtedy weźmiemy pod uwagę parę rozwiązań. Prawdopodobnie będzie można u Pana zastosować rozdzielność czasową i korzystanie z innego zlewu również dla jaj 🙂

    Odpowiedz
  • Paweł

    Witam ,otwieram małą restauracje i własnie szykuje sie do odbiorów .
    Lecz pojawił sie kłopot z jajkami a mianowicie .
    jajka są trzymane w osobnym pomieszczeniu w lodowce ,lecz niem mam możliwości zamontowania tam zlewu a takowy jest wymagany.
    jajka dostarcza firma która posiada dokumentacje z godną z wymogami sanepidu
    Pytanie co mogę zrobić by móc używać normalnych jajek a nie w proszku

    Odpowiedz
  • Pingback: HACCP Zapiekanki a sanepid – przygotuj się dobrze - wspomagamy.pl - Pomagamy przejść kontrolę sanepid

  • Pingback: HACCP sklepik szkolny sanepid – czyli jakie są wymagania Sanepidu. - wspomagamy.pl - Pomagamy przejść kontrolę sanepid

  • Pingback: Jaja w food trucku a wymagania Sanepidu - GMP i GHP food truck - wspomagamy.pl - Pomagamy przejść kontrolę sanepid

  • Pingback: HACCP catering wymagania Sanepidu – czyli na co zwrócić uwagę przy remoncie cateringu? - wspomagamy.pl - Pomagamy przejść kontrolę sanepid

  • Pingback: HACCP lody naturalne – domowej produkcji - wspomagamy.pl - Pomagamy przejść kontrolę sanepid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *