Sklep Internetowy a wymagania sanepidu

Sklep internetowy a wymagania sanepidu

Tematy na blogu
Kreator dokumentacji online

Sklep internetowy a wymagania sanepidu – czyli złóż wniosek o zatwierdzenie i przygotuj odpowiednie dokumenty na odbiór SANEPID-u.

Wiele osób sprzedających żywność nie zdaje sobie sprawy z tego, że powinni przed planowanych rozpoczęciem działalności złożyć wniosek do Inspekcji Sanitarnej o zatwierdzenie. Sklepy internetowe, które sprzedają żywność, żeby działać muszą dostać pozytywną decyzję. Dzisiaj rozważymy działalność z wynajętym magazynem.

Na co zwrócić uwagę przy planowanym rozpoczęciu działania e-sklepu?

Po pierwsze – MAGAZYN

Możecie wynajmować magazyny i tak większość z naszych klientów robi. Są firmy, które oferują wynajęcie powierzchni magazynowej (takie jak Less Mess Storage). Są one dostępne dla każdego i o ile żywności nie przepakowujecie to taki magazyn wystarcza. Pamiętaj! Nigdy nie magazynuj produktów bezpośrednio na podłodze! Są od tego regały, palety itd. Dodatkowo dużo osób myśli, że jak będzie sprzedawać żywność przez Internet to przechowywać będzie żywność w domu – gdziekolwiek, bez wydzielonego miejsca.Czy magazyn może być w domu? Tak, ale wtedy to pomieszczenie musi być zgodne z wymaganiami Inspekcji Sanitarnej.

Po drugie – ORGANIZACJA

Kiedy już macie wynajęty magazyn, to pamiętaj, żeby kontrolować swoje produkty. Przede wszystkim stosuj zasadę FI-FO pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Produkty o krótszym terminie wydawaj w pierwszej kolejności.

Po trzecie – KONTROLUJ

 • Kontroluj dostawy
 • Kontroluj produkty
 • Kontroluj ich wygląd
 • Kontroluj stan opakowań i butelek
 • Kontroluj daty ważności
 • Kontroluj szkodniki
 • Kontroluj temperaturę (przy produktach wymagających warunków chłodniczych)

Po czwarte – DBAJ O CZYSTOŚĆ

Myj i dezynfekuj, sprawdzaj czy nie pozostawiasz pozostałości po środkach do mycia i dezynfekcji. Niech produkty Ci się nie kurzą. Środki czystości trzymaj oddzielnie z produktami żywnościowymi.

Po piąte – PRZYGOTUJ ODPOWIEDNIE DOKUMENTY

Sklep internetowy a wymagania sanepidu
Sklep internetowy a wymagania sanepidu
 • GHP-GMP dla e-sklepu (Dobre Praktyki Higieniczne czyli minimum Sanitarne) na pewno się przyda – określone muszą być w nim czynności higieniczne, harmonogram mycia i dezynfekcji, kontrola obecności szkodników oraz działania jakie podejmiesz gdy się pojawią. Oczywiście musisz być na pewno bardziej czujny kiedy masz produkty suche, niż w przypadku sprzedaży produktów mokrych w butelkach np. soków, win. Pamiętaj, ze mole bardzo lubią produkty zbożowe. Kontroluj magazynowane produkty na bieżąco. Dodatkowo opisać powinieneś procedury przyjęcia dostaw oraz wydawania towaru. Jeśli masz produkty wymagające warunków chłodniczych to powinieneś monitorować temperatury. Czy musisz badać wilgotność? To zależy od tego jakie masz produkty. Przy niektórych zalecamy to robić (dla ich dobra). Jeśli nie masz pewności to zapraszam do kontaktu
 • Księga HACCP – i tak z dokumentacją HACCP mamy takie doświadczenie, że czasami ją robimy dla takich punktów, czasami nie. I tutaj najlepiej jeśli do nas napiszesz i się dopytasz lub przedzwonisz do swojego sanepidu, żeby się upewnić, bo być może nie będziesz tego musiał robić to po co bawić się w dodatkowy koszt?

Jak powinien wyglądać magazyn dla przechowywania produktów na sprzedaż w sklepie Internetowym?

Powinien mieć regały lub szafki, takie, które się łatwo myje. Nie mogą być to obdrapane stare meble. Jeśli będą stare, ale nieobdrapane i nienasiąkliwe to przejdą. Jeśli jako regały chcesz użyć stare półki, które mają uszkodzenia to możesz je na nowo obić. Grunt, żeby nie były to toksyczne materiały, nie wchłaniały wilgoci. Produkty nie mogą leżeć BEZPOŚREDNIO na ziemi. Zwróć na to szczególną uwagę.  Dodatkowo pamiętaj, że jeśli transport stoi po Twoje stronie i masz produkty wymagające warunków chłodniczych, to musisz zapewnić nieprzerwanie łańcucha chłodniczego.

Jak możemy pomóc?

Sklep internetowy a wymagania sanepidu – pokrótce przedstawiliśmy Ci temat, sklepów internetowych, które sprzedają żywność bez przepakowywania, ważenia i kontaktu z żywnością. Temat dużych marketów, które transportują żywność (na dodatek często też świeże mięsa lub produkty na wagę) i muszą spełniać jeszcze bardziej zaostrzone wymagania sanepidu zostawimy na kolejne wpisy. W końcu coraz więcej osób, korzysta z zamawiania produktów żywnościowych on-line. Zaoszczędzając przy tym sporo czasu.Zdajemy sobie sprawę, że często macie miliony ciekawych pomysłów, które są na tyle różnorodne, że ciężko wszystko opisać. W przypadku wątpliwości zapraszam do kontaktu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania to napisz do nas. Możemy też stworzyć dla Ciebie dokumentację.

Zobacz więcej na ten temat na stronach naszego blogu.
Polub nas na Facebooku!

Komentarze

 • Ewa

  Dzień dobry. Chce sprzedawać karmy dla zwierząt przez internet czy muszę zgłosić to do sanepidu?

  Odpowiedz
 • Sebastian

  Witam
  Chciałbym sprzedawać produkty spożywcze w internecie bez magazynowania ich. Sprzedalem towar na portalu i dopiero wtedy kupuje go w hurtowni i odrazu wysylam. Miejsce pakowania we wlasnym mieszkaniu. Czy potrzebuje zglaszac to do sanepidu?

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   tak, również trzeba dokonać zgłoszenia w sanepidzie.

   Odpowiedz
 • Anna

  Dzień dobry, chlałabym robić boxy prezentowe na rożne okazje, czy mogę kupować produkty i odsprzedawać je dalej, bez przepakowywania ?
  Wiem, że muszę mieć wpis do sanepidu, ale jak to wygląda robiąć magazyn w domu ? Jakie wymogu musze spełnić ?
  Z góry bardzo dziękuje

  Odpowiedz
 • Teresa

  Dzień dobry,
  Bardzo proszę nie zwracać się do nas wyłącznie w rodzaju męskim. Kobiety też zakładają sklepy.
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Szymon

  Witam, jakie konsekwencję ponoszę jeśli mam zgodę na sprzedaż suplementów(bez magazynowania), a będę je magazynował i wysyłał bezpośrednio z domu?

  Odpowiedz
 • Alicja

  Dzień dobry,
  Jesteśmy firmą zajmującą się przemysłową sprzedażą produktów spożywczych, posiadamy już pozwolenie na działalność.
  Czy otwarcie sklepu internetowego czyli poszerzenie działalności o detaliczną sprzedaż internetową będzie wiązało się z dodatkowym zgłoszeniem i zatwierdzeniem przez Sanepid?

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   należałoby sprawdzić swoją decyzję od sanepidu i zobaczyć jaki zakres mają Państwo wpisany. Najczęściej nie jest to decyzja opisana ogólnie tylko z uwzględnionymi konkretami i w praktyce trzeba zgłosić sklep internetowy z żywnością do sanepidu.

   Odpowiedz
 • Michał

  Dzień dobry, planuję otworzenie sklepu internetowego z suplementami i chciałbym na magazyn przeznaczyć garaż, który jest częścią domu. Czy mógłbym prosić o szczegółowe warunki jakie należy spełnić?

  Odpowiedz
 • Krysio

  Dzień dobry,

  obecnie prowadzę sklep z produktami ziołowymi (suplementy) w ramach usługi dropshippingu. Chciałbym rozszerzyć działalność i zacząć importować zioła w celu dalszej odsprzedaży, np. do produkcji kremów, czy produkcji suplementów albo jak ktoś będzie miał ochotę – do spożycia. Opakowania zbiorcze, 500-1000g. Typowo na zamówienie, bez większego magazynowania, jeśli już to krótkotrwałe na poczet dalszej przesyłki.

  Może jesteście w stanie Państwo coś podpowiedzieć w tej sytuacji, na co się przygotować, jak to rozegrać?
  Wpis do Sanepidu oczywiście już mam od kilku lat, ale Sanepid w ogóle pomocny w tej kwestii nie jest, wręcz przeciwnie próbują zniechęcić do czegokolwiek.

  Odpowiedz
 • Anna

  Dzień dobry, planuję założenie sklepu internetowego, w którego ofercie chciałabym umieścić m.in. olejki eteryczne, zioła i herbaty w gotowych opakowaniach. Czy w takim przypadku również potrzebuję książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych?

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   tak, chyba, że Inspekcja dopuści inaczej.

   Odpowiedz
 • Krzysiek

  Dzień dobry
  Dotychczas spotkałem sie z HACCPem jedynie w pracy w sklepie spożywczym. Teram mam wdrożyć całe HACCP/GHP/GMP w zamknietym magazynie z suplementami dla sportowców a zbytniego pojecia nie mam o tym.
  czy istnieje jakaś publikacja punkt po punkcie prowadząca przez ten cały proces? w internecie mało tego jak również na stronie GISu.
  I pytanie na szybko. Czy takie produkty mogą być składowane na paletach?

  dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   dokumentację GHP/GMP i księgi HACCP zamówi Pan u nas. Koszt opracowania dokumentacji to zazwyczaj około 300 zł netto za komplet. Tak, zazwyczaj takie produkty mogą być składowane na paletach.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Alicja

  Dzień dobry,
  cieszę się, że tutaj trafiłam – po długim czasie poszukiwań informacji. Prowadzę sklep internetowy z kosmetykami naturalnymi i myślę o rozszerzeniu asortymentu o suplementy diety, odżywki, art. spożywcze i zioła, ale bez konfekcjonowania. Czyli będą to produkty oryginalnie zapakowane przez producentów. Działalność dopiero rozwijam, więc prowadzę ją w domu, w którym przeznaczyłam na ten cel 1 pokój, w którym prowadzę również inną działalność (biurową). Pokój nie jest duży, ale ilości towaru na obecną chwilę również. Proszę o informację jakie działania muszę podjąć (wszystkie konieczne), aby móc wprowadzić produkty o których pisałam do sprzedaży – zgłoszenie do sanepidu, pozwolenie, książeczka zdrowia, HACCP?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   jeśli chodzi o Pani zakres i wymagania jakie musi Pani spełnić znajdzie Pani tutaj w naszym artykule: https://wspomagamy.pl/konfekcja-zywnosci-w-kuchni-domowej-a-wymagania-sanepidu/ – artykuł dotyczy konfekcji, ale również innych działalności prowadzących działalność w domu. Na szarym tle ma Pani wymagania jakie musi Pani spełnić. Dokumenty tak jak Pani wypisała i takie jakie są wypisane w artykule (orzeczenie lekarskie, umowy najmu/akt własności, umowy na wywóz śmieci, GHP/GMP (pierwszy element systemu HACCP), czasami (ale nie zawsze – księgę HACCP, czyli drugi element). My opracowujemy GHP/GMP i księgi HACCP.

   Odpowiedz
 • Agnieszka

  Witam, czy sprzedaż kosmetyków (nie produkcja) online również wymaga zgłoszenia do Sanepidu? Dziękuję

  Odpowiedz
 • Kaaa

  Świetny materiał. Bardzo długo nie mogłam przejść przez kontrole sanepidu trzymając towar w domu ( suplementy diety, odżywki, ziołolecznictwo), wszystkim od serca polecam Less Mess Storage. Można tam wynająć małe magazynki, saneid od razu wyraził zgodę. Jeżeli macie taką możliwość to polecam skorzystać, szkoda nerwów i czasu.

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   tak, my też piszemy o Magazynach Less Mess w innym artykule. Też należy je zgłosić w sanepidzie, ale odbiór jest prościutki.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Michał

  Dzień dobry, planuje otworzyć sklep z żywnością i winem. Byłyby to szczelnie zapakowane produkty z długim terminem ważności. Czy potrzebne są książeczki sanepidu? Czy musimy wdrażać HAACP? Wynajęty Magazyn mieści się na jednym pietrze z biurami. Sanepid każe zmieniać nam przeznaczenie lokalu w urzędzie miejskim. To długa i kosztowna procedura bo nie ma planu zagospodarowania dla tego budynku. Czy to konieczne? Z góry dziękuje za pomoc.

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   tak potrzebne jest orzeczenie lekarskie. Według przepisów powinien być wdrożony HACCP/GHP/GMP, ale jeśli nie można wyznaczyć CCP czyli krytycznych punktów kontrolnych to nie trzeba lub jeśli GHP/GMP pozwoli w pełni zastąpić księgę HACCP i pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa żywności.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Angelika

  Witam serdecznie, planuję otwarcie sklepy online z żywnoscia w Berlinie. Wszystkie produkty wytwarzane sa w Polsce (w specjalnej kuchni, gdzie pozwolenie sanepidu juz jest), w Szczecinie i przewozone w dniu dostaw do Berlina. Czy w tym wypadku potrzebuje magazyn? Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   niekoniecznie, wszystko zleży od Pani specyfikacji. Jeśli wyroby będą dostarczane od razu do Berlina to magazyn jest niepotrzebny. Jeśli wyroby są przechowywane po wytworzeniu u Państwa to muszą mieć Państwo magazyn na wyroby gotowe.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Ewa

  Chciałabym otworzyć sklep internetowy z żywnością – jak w temacie 😉 Pytanie mam, jakie rozwiązanie pozwala na pominięcie magazynu- posiadania, wynajęcia? Moim celem jest jedynie bycie wirtualnym pośrednikiem w sprzedaży. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • MR

  Witam,
  Zajmujemy sie sprzedazą sadzonek roślin przez internet. Planujemy rozszerzyć działalność o sprzedaż wysyłkową przypraw/ziół suszonych. Nie bedziemy przepakowywac produktów. Sprzedaz internetowa, tylko opakowania oryginalnie zapakowane przez Producentów. Jakich zgłoszen/wpisów musimy dopilnować. Czy jakies wymagania odnośnie magazynu?
  Z gory dziekuje za odp.

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   proszę napisać do nas w wiadomości prywatnej: biuro@wspomagamy.pl dopytamy o więcej rzeczy 🙂

   Odpowiedz
 • Wojtek

  Jak wygląda kontrola sanepidu, czy jest zapowiedziana i ważne: jeśli siedzibę firmy mam w tzw. wirtualnym biurze, to rozumiem, że sanepidowi podaje we wniosku adres przechowywania asortymentu?

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   tak na wniosku ma Pan do podania dane firmy (tam wpisuje siedzibę firmy), ale niżej ma Pan odrębne adresy i tutaj podaje się adres magazynowania żywności. Sam odbiór jest zapowiedziany, kontrole natomiast mogą być zapowiedziane i niezapowiedziane. Te niezapowiedziane to najczęściej interwencyjne.

   Odpowiedz
 • Tomasz

  Witam,
  Planuję rozpocząć współpracę z hurtownią spożywczą na zasadzie droppshiping. Ja będę sprzedawać produkty przez Internet, a magazynowac będzie hurtownia, które posiada certyfikat na obrót tymi produktami. Czy muszę zgłosić również swoją działalność do sanepidu?
  Dziękuję.

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   tak musi Pan w takim wypadu zgłosić sam wniosek o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej Kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (bez zatwierdzenia).

   Odpowiedz
 • Tomek Nowakowski

  Dzieki za info, teraz właśnie przyszlo mi pismo od Powiatowego Lekarza Weterynarii, ze od niego nie muszę mieć zgody ani nie musze byc wpisany do jego rejestru, gdyż nie otwieram tych sloikow, tylko ozdabiam i sprzedaje na wesela. Jest jednoznacznie napisane że jeśli działalność nie bedzie polegala na rozlewaniu produktu zwierzęcego, ktorym jest miód to można. Zatem proszę o informację jak wygalda sparawa w sanepidzie. Ilość słoików jakie bede kupował to okolo 150 sztuk sprzedam i kupuje nowe nie mam zamiaru kupowal wiekszych ilości. Czy mozemy zrobic sobie jeden pokoj w domu szafke zamykana i je trzymac tam?

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   nie zawsze można dostosować na to pomieszczenia domowe. Może proszę napisać do nas na maila lub przedzwonić, to dopytamy o więcej szczegółów: 781-239-930, mail biuro@wspomagamy.pl

   Odpowiedz
 • Tomek Nowakowski

  Dobry wieczór, razem z dziewczyną chcielibyśmy kupować male słoiki miodu od zarejestrowanej pasieki ozdabiać je i sprzedawac jako upominki dla gości weselnych. Chcialbym spytac czy muszę miec zgodę sanepidu lub powiatowego lekarza weterynarii jesli nie bede otwierał tych sloikow tylko kupował ozdabiał i sprzedawał dalej

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   tak musi Pan mieć zgodę Inspekcji Sanitarnej. Miejsce przechowywania słoików – magazyn musi zostać zgłoszony do sanepidu.

   Odpowiedz
 • Ala

  Witam, prowadze działalność nierejestrowana sprzedaż art przemysłowych i chcialabym również w ramach jej tworzyc rozne zestawy upominkowe na kazda okazje. Chcialabym kupować herbaty zapakowane w opakowanie zbiorcze rozpakowac je i w srodku mam ok. 200 sztuk saszetek oddzielnie zapakowach przez producenta chodzi np o herbaty dilmah takie jak w barach. Nie bede rozpakowywac osobnych saszetek tylko to opakowanie zbiorcze, nastepnie przekladam je do moich zestawow i sprzedaje przrz internet. Tak samo chce zrobić z czekoladkami. Moje pytamei brzmi czy mimo iz nie dotykam tych herbat i czekoladek są nadal zapokowane w jedno opakowanie producenta musze miec zgodę od sanepidu gdzyz wiem ze produkt spożywczy. Czy jakis magazyn? Prosze o pilna odpowiedź. Pozdraiwam Ala

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   tak musi mieć Pani zgodę sanepidu, musi też mieć Pani odpowiednio przystosowane pomieszczenie. Zapraszam do kontaktu telefonicznego: 781-239-930, to coś podpowiemy. Tak będzie znacznie szybciej 🙂

   Odpowiedz
 • Marek

  Witam serdecznie,
  chciałbym wprowadzić na rynek suplementy diety, w których skład wchodziłyby naturalne proszkowane owoce i zioła. Półprodukty będą zamawiane w workach po 10-20kg od certyfikowanych producentów, a następnie przesyłane bezpośrednio (lub do mojego magazynu na czas skompletowania wszystkich składników) do firmy zajmującej się mieszaniem składników oraz pakowaniem towaru. Po wymieszaniu oraz przepakowaniu będą one wysyłane do mojego magazynu (typu: lessmess storage). Produkty będą sprzedawane jako gotowe mieszanki (np. proszkowana malina + proszkowana acerola) lub osobno jako pojedyncze składniki (np. proszkowana malina). Produkty te będą następnie sprzedawane drogą online. Jakie warunki powinienem spełnić jako sprzedawca? Jakich rejestracji powinienem dokonać?

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   odpowiemy na te pytania w kolejnym artykule, bo temat jest obszerny. A póki co zapraszamy do kontaktu najlepiej telefonicznego, od razu szybko postaram się odpowiedzieć na pytania.

   Odpowiedz
 • Andrzej

  Dzień dobry,
  Prowadzę działalność gospodarczą usługową.Nawiązałem kontakt z małym rodzinnym zakładem masarskim, który produkuje wędliny tzw. swojskie(szynka,boczek,kiełbasa,kabanos,kaszanka) i w które zaopatruję całą moją rodzinę. Chciałbym poszerzyć swoją działalność o sprzedaż tych wędlin na Allegro.Posiadam stosowne pomieszczenia.Sprzedaż polegałaby na przyjęciu towaru,pakowaniu próżniowemu i wysyłce.Jak rozpocząć taką działalność?
  Pozdrawiam,

  Odpowiedz
 • Malgorzata

  Zamierzam rozszerzyć działalność o sprzedaż internetowa owoców warzyw nabiału, konfekcjonowanie- czyli ważenie warzyw. Mam przy domu dwa pomieszczenia gospodarcze których ściany i sufity sa obite płytą wiórową. W jednym podłoga betonowa a w drugim płytki. Czy takie pomieszczenia mogą być zatwierdzone przez sanepid.

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   zawsze jest szansa, ale przede wszystkim w celu oceny proszę na priv, bo muszę dopytać o znacznie więcej szczegółów 🙂
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Marcin

  Witam
  Chciał bym otworzyć sklep spożywczy on line i sprzedawać produkty chłodnicze np. Jogurty sery itp wymagane oczywiście chłodni i tu moje pytanie jeżeli odbiorę je bezpośrednio od producenta i będę je trzymał na aucie chłodni z możliwością podpięcia agregatu do prądu i przechowywania tym samym w tem od 3-5 stopni Celsjusza i rozwiezieniu ich bezpośrednio do klientów czy w tym wypadku tez potrzebuje magazyn ????
  Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   jeśli bezpośrednio po odbiorze od producentów będą rozwiezione bezpośrednio do klientów to nie potrzeba magazynu. Proszę jednak pamiętać, że środek transportu również musi być wpisany i zatwierdzony przez sanepid.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • MIchał K.

  Dzień dobry

  Jesteśmy firmą która poza podstawową działalnością nie związaną z żywnością rozpoczyna handel również artykułami spożywczymi suchymi , oryginalnie zapakowanymi. (Kasza, mąka , makarony , chipsy , przyprawy, paluszki , kawa , herbata itp) . Mamy zatwierdzony przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny obiekt do magazynowania żywności trwałej. Pytanie czy pracownicy pracujący w magazynie musza posiadać książeczki „sanepidu” i czy potrzebne jest wdrożenie systemu HACCP , jak tak to w jakim zakresie ? Podkreślę że osoby nie mają dostępu bezpośrednio z żywnością. handlujemy tylko towarem fabrycznie zapakowanym …

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   przy takim zakresie pracownicy również potrzebują orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jeśli chodzi o HACCP to obowiązkowe jest wdrożenie GHP/GMP czy procedur i instrukcji higienicznych, sama księga HACCP nie zawsze jest wymagana i tutaj w dużej mierze zależy od tego czy są u Państwa jakieś CCP czyli krytyczne punkty kontrolne.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Agnieszka

  Dzień dobry,

  Jesteśmy firmą sprzedającą ubrania i różne akcesoria typu kubki, gry planszowe, ksiązki itd.
  Chcemy wprowadzić sprzedaż słodyczy zamawianych bezpośrednio od jednego z producentów.
  Czy chcąc wprowadzić te produkty też do naszego sklepu online musimy mieć jakąś zgodę sanepidu i to zgłosić?

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   tak sprzedając żywność nawet paczkowaną trzeba złożyć w sanepidzie wniosek o wpis.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Aleksandra

  Witam, planuje prowadzić sklep internetowy z żywnością suchą. Produkty będą magazynowane w jednym pokoju w mieszkaniu. Łazienka znajduje się w pomieszczeniu obok. Czy istnieją inne wymogi jeżeli żywność będzie pakowana do mniejszych opakowań? Czy w danym pokoju może także znajdować się biuro? Mam na myśli biurko, komputer i drukarkę.
  Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   czy przepakowywanie produktów odbywa się poprzez bezpośredni kontakt z produktem? Czy są to produkty szczelnie popakowane?
   W momencie przepakowywania żywności otwartej toaleta nie może wchodzić bezpośrednio do takiego pomieszczenia. Czasami w takim pomieszczeniu może znajdować się biurko/komputer/drukarka, ale to zależy od wielkości zamówień i magazynowanego towaru oraz od układu funkcjonalnego. Można na priv podesłać nam rysunek. Zobaczymy jak wygląda to u Pani.

   Odpowiedz
 • MARIUSZ

  Odnośnie tekstu powyżej. Nie chcę być anonimowy, zapomniałem dodać swoje imię

  Odpowiedz
 • Anonim

  Dzień dobry
  Prowadzę działalność gospodarczą, spółka z o.o. Zajmujemy się sprzedażą elektroniki.
  Od niedawna chcemy rozszerzyć naszą działalność na inne branże i przygotowuję się do sprzedaży internetowej oraz następnie stacjonarnej produktów takich jak różnego rodzaju mąk, orzechów, maku, ryżu, kaszy, przypraw i itd. Zamierzam kupować hurtowo od importerów lub producentów produkty pakowane w worki o dużych pojemnościach (np. po 25 kg, lub większe) po czym u siebie chcę je przepakować do mniejszych woreczków np. 1 kg, 0,5 kg czy jeszcze mniejszych i sprzedawać tak zapakowane klientowi indywidualnemu. Oczywiście firmy te jako wprowadzający towar na rynek polski mają wszystkie potrzebne dokumenty i certyfikaty. Nie będę oczywiście zmieniał składu danego produktu w żaden sposób. Moja praca będzie polegała na przesypaniu z większego worka do kilkudziesięciu mniejszych opakowań.
  Moje pytania brzmią – jakie prawne warunki muszę spełniać? Do jakich instytucji muszę się udać? Ewentualnie jakich dokumentów lub certyfikatów potrzebuję? Ogólnie co muszę zrobić na początku? Na co muszę zwrócić uwagę? Czy może są jakaś firmy które mogłyby mi w tym pomóc, poprowadzić mnie? Chciałbym wszystko przygotować tak jak należy, z dbałością o czystość i zdrowie moich przyszłych klientów.
  Będę bardzo wdzięczny za uzyskanie od Państwa wszelkich informacji
  Z góry dziękuję

  Odpowiedz
 • Andrzej

  Witam chciałbym sprzedawać własne wyroby wędzone mięso oczywiście kupione w sklepie lub od rzeznika jakie muszę spełniać wymagania

  Odpowiedz
 • Katarzyna

  Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź!

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Nie ma problemu 🙂

   Odpowiedz
 • Katarzyna

  Dzień dobry,
  prowadzę sklep internetowy z magazynem,który jest zgłoszony do sanepidu. Klienci pytają o możliwość odbioru osobistego w magazynie. Mam wątpliwości, bo składaliśmy wniosek tylko o wpis, bez zatwierdzenia, bo nie sprzedajemy stacjonarnie. Czy myślą Państwo, że sam odbiór zamówienia mieściłby się w granicach wpisu? Czy konieczne jest zgłoszenie sprzedaży stacjonarnej?

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   jeśli nie ma we wpisie odbioru osobistego to trzeba w takim wypadku zrobić zmianę we wpisie i to dodać.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Agata

  witam, chcę założyć działalność, która ma się opierać na handlu głównie produktami wyhodowanymi przezemnie, np czosnek niedzwiedzi, sadzonki malin, zbierane szyszki różnych drzew, czy nasiona.
  Chcę również dołączyć do sprzedaży własne soki z malin ze swojej uprawy. Soki byłyby produkowane w domowej kuchni. Jak wygląda uzyskanie pozwolenia od sanepidu, i czy jest możliwe robienie tego w domu. Dziękuje

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   należy złożyć w sanepidzie wniosek o wpis, trzeba dostosować się do wymagań w rozdziale III załącznika II do rozporządzenia nr 852/2004. Można do nas napisać o priv, podpytamy jeszcze o parę rzeczy.

   Odpowiedz
 • Piotr

  Dziękuję za szybką odpowiedź. Czy w takim przypadku dobrym rozwiązaniem byłoby wstawienie do komórki lokatorskiej komory chłodniczej? Czy takie rozwiązanie spełniłoby wszystkie wymogi? Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   tak ustawienie komory chłodniczej byłoby ok. Dobrze też podciągnąć wodę (np. do mycia urządzenia chłodniczego)

   Odpowiedz
 • Piotr

  Pani Marto,
  chciałbym zająć się sprzedażą owoców przez internet. Czy w takim przypadku odpowiednim miejscem na magazyn mogłaby być np. komórka lokatorska? Dodam, że komórka znajduje się w niedawno wybudowanym bloku, jest czysta, wysoka i posiada dobrą wentylację. Jeżeli takie miejsce się nie nadaje to czy można byłoby taką komórkę w odpowiedni sposób dostosować? Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   ciężkie pytanie, bo spotkaliśmy się z podobnymi rozwiązaniami (jeśli była woda), ale niestety nie zawsze takie rozwiązanie jest akceptowane. Jeśli chodzi o przechowywane to trzeba zapewnić odpowiednie warunki temperatury (żeby owoce się za szybko nie psuły), owoce nie mogą leżeć na podłodze, muszą być regały/palety. Podłoga musi być łatwa do umycia, regały też. I dobrze byłoby mieć podłączenie do wody w tym pomieszczeniu, żeby było można je umyć 🙂

   Odpowiedz
 • Adam

  Pani Marto,

  Dziękuję za przystepne wyjasnienie w artykule kilku kwestii, które mnie ostatnio trapią..
  Mam plan uruchomienia sprzedaży żywności i napojów w sklepie online i w sklepie stacjonanym.
  Mam miejsce do magazynowania w sklepie ale z racji rotacyjnego zatrudnienia obsługi byłoby dla mnie dużym utrudnieniem prowadzenie książeczek sanepidu i innych z tym związanych.
  czy jest Pani znana jakaś lista produktów żywnościowych, które z racji długich dat przydatności i szczelnego zamknięcia opakowań jest możliwa do wprowadzenia w sprzedaż „od ręki” w ramach prowadzonej działalności w sklepie?

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   niestety konkretnej listy nie posiadam. Często przechodzą takie produkty jak produkty zbożowe (kasze, makarony, ryże itd.) oraz konserwy.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Kasia

  Dzień dobry, co w sytuacji kiedy sprzedaż żywności nie jest głównym profilem działalności sklepu internetowego? Ściślej mówiąc, zamierzam oferować zestawy okazjonalne z produktami handmade, w niektórych z nich znalazłaby się czekolada, pakowana kawa czy herbata. Rozumiem, że to również wymaga zgłoszenia i zatwierdzenia przez Sanepid? Z góry dziękuję, pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   tak to również wymaga zgłoszenia do sanepidu 🙂

   Odpowiedz
 • Marta

  Dziekuję za odpowiedź 🙂 a jeśli chodzi o temperaturę, wentylację, szkodniki itp to jak to wygląda w domu?

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry, temperatura i wentylacja musi być dostosowana do produktów magazynowanych. Najlepiej jeśli wysokość pomieszczeń nie będzie niższa ni 2,5m. Jeśli chodzi o szkodniki to też samodzielnie może Pani się przed nimi zabezpieczać (te opisy są w np. w GHP).

   Odpowiedz
 • Marta

  Chodzi mi o sprzedaż suplementów, ziół i suchy towar paczkowany.

  Odpowiedz
 • Marta

  Chciałabym otworzyć sklep internetowy ze zdrową żywnością i trzymać towar w domu. Jak wyglądają wymagania sanepidu jeśli chodzi o dom?
  pozdrawiam

  Odpowiedz
  • wspomagamy

   Dzień dobry,
   warto w takim wypadku wydzielić osobne miejsce do magazynowania żywności lub jeśli nie ma tego dużo osobną szafkę/szafę zamykaną najlepiej na klucz. Miejsce magazynowania musi być czyste, produkty nie mogą leżeć bezpośrednio na podłodze. Dodatkowo półki/regały/szafki nie mogą być obdrapane czy z dziurami 🙂
   To takie wstępne informacje odnośnie tego jak m wyglądać magazyn.

   Odpowiedz
 • kajtek

  Witam,
  a jak chcę otworzyć sklep internetowy ale sprzedający kosmetyki z np. Korei ?

  Odpowiedz
  • mgr Marta Okulewicz

   Dzień dobry,
   niestety zajmujemy się tylko żywnością.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *