Dlaczego terminy przydatności na opakowaniu tego samego produktu (tylko innego producenta) są różne? Kto odpowiada za nadanie terminów przydatności?
Czasami w sklepach możecie spotkać się z produktami, które mają różne terminy przydatności od momentu ich produkcji (np. pierogi ruskie z firmy X będą miały tydzień, inne 5 dni). Od czego to zależy? Czy to wymysł producenta?
Zacznijmy od początku co to w ogóle jest i czym różni się data minimalnej trwałości, a co to termin przydatności do spożycia?
Datę minimalnej trwałości …
…środka spożywczego rozumiemy jako datę, „do której środek spożywczy zachowuje swoje szczególne właściwości, gdy jest właściwie przechowywany”. Datę minimalnej trwałości na opakowaniu zaznacza się jako „najlepiej spożyć przed” albo „najlepiej spożyć przed końcem” W tym przypadku produkt po przekroczeniu daty można spożyć, ale producent nie gwarantuje, że będzie miał on tą samą jakość i smak co produkt świeży. Po przekroczeniu tej daty produkt nie musi być niebezpieczny dla zdrowia konsumenta i często nie jest. To nazewnictwo dotyczy między innymi produktów zbożowych (kasz, ryżu, makaronu).
Terminy przydatności do spożycia…
wprowadza się natomiast kiedy mamy do czynienia z żywnością szybko psującej się pod wpływem drobnoustrojów i stanowiących z tego względu szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Zapisywane jako „należy spożyć do: dzień, miesiąc, rok”. Oznacza to, że takiej żywności po dacie ważności nie jemy! Bo może źle wpłynąć na nasze zdrowie. Dotyczy przede wszystkim mięs, wędlin i nabiału.
kto nadaje terminy ważności na opakowaniu?
Kiedy firma wprowadza nowy produkt do sprzedaży z terminem, który byłby dłuższy niż 1 dzień powinna wykonać badania przechowalnicze. Na czym to polega? Producent wysyła produkt do laboratorium, które wykonuje badania. Na początku badanie polega na założeniu przez producenta ile dni jest ważny produkt (np. 3 dni). Produkt trafia do laboratorium, gdzie przez 4 dni są robione badania mikrobiologiczne i organoleptyczne i oceniany termin przydatności do spożycia. Kiedy firma produkująca dostanie zielone światło z laboratorium może nadawać taki termin na swoich produktach. Kiedy zmienia recepturę produktu lub parametry procesu technologicznego również musi powtórnie wykonać badania.
Są jednak produkty które nie muszą posiadać na opakowaniu daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Należą do nich między innymi:
- Alkohole powyżej 10% zawartości alkoholu (wyjątek – likiery na bazie śmietany i jaj)
- Wyroby winiarskie
- Ocet spirytusowy
- Wyroby piekarskie – które należy spożyć do 24h od wytworzenia
- Wyroby cukiernicze – również te, które należy spożyć w ciągu max 24 godzin
- Cukier
- Sól (wyjątek – sól jodowana)
- Gumy do żucia
Kiedy produkujesz żywność pamiętaj o wykonaniu badań laboratoryjnych. Jeśli założysz, że dany produkt może być ważny 6 dni to przez 7 jest on w laboratorium – więc badania trochę trwają.
Badania są jednak robione na produkcie zapakowanym. Wszystkie zmiany w recepturze, obróbce cieplnej, innych parametrów procesu technologicznego czy zmiana opakowań mogą zmieniać właściwości produktu i jego datę. Pamiętajmy o tym. Kiedy konsument otworzy produkt to też nie będzie on ważny do końca terminu przydatności – warto dodać wtedy informację, np. po otwarciu spożyć przez 24h.
Komentarze
Dzień dobry, czy etykiety produktów sprzedawanych luzem można przechowywać tylko w wersji elektronicznej (skan, zdjęcie oryginalnej etykiety)?
Dzień dobry,
tak, jeśli zakłada to Państwa dokumentacji systemu HACCP.
A co w przypadku sprzedaży lizaków bezowych zapakowanych w celofan ?
Dzień dobry,
również najpewniej jest zrobić badania na przechowalnictwo.
Jaki jest koszt badania przechowalniczego?
Dzień dobry,
niestety my nie zajmujemy się robieniem badań na przechowalnictwo.
Witam, mam takie pytanie. Jaki musi być minimalny termin spożycia produktu przed wystawieniem go na przecenę? Jest jakiś odgórnie narzucony limit?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam 🙂